blank

راهکارهای فروش آسان و دقیق در خرده فروشی

 

  • راهکاری برای فروش کالا در خرده‌فروشی‌ها با استفاده از بارکدخوان

در فروشگاه‌های خرده‌فروشی که چندین کالای مختلف با قیمت‌ها و دسته‌بندی‌های متفاوت می‌فروشند (کتابفروشی- بوتیک لباس-آرایشی بهداشتی- لوازم تحریر و…)، کالاها بر اساس بارکد در نرم‌افزار تخصصی مربوط به آن کسب‌و‌کار تعریف و ثبت می‌شوند و روند فروش این کالاها به این صورت است که مشتریان با مراجعه به فروشگاه و دیدن و بررسی کالاها، محصول مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند و در نهایت برای حساب کردن به صندوق فروشگاه می‌روند.

صندوقدار این فروشگاه‌ها با استفاده از دستگاه بارکدخوان که در کنار صندوق فروشگاهی مکانیزه قرار دارد، از طریق اسکن بارکد روی کالا، اطلاعات محصول را در سیستم وارد کرده، فاکتور خریدها را از طریق دستگاه چاپگر صدور فیش در قالب فیش کاغذی به مشتری تحویل می‌دهد و مشتری به صورت نقدی یا از طریق دستگاه کارتخوان مبلغ فاکتور را تسویه می‌کند.

در این گروه از مشاغل اگر کالایی فاقد بارکد باشد، مسئول فروشگاه می‌تواند کد کالایی که در نرم‌افزار به هر کالا اختصاص می‌یابد را به  نمودار میله ای( بارکد میله‌ای) تبدیل کند و با استفاده از یک پرینتر چاپ برچسب ( لیبل پرینتر) بارکدها را پرینت گرفته و بر روی کالاهای فاقد بارکد بچسباند.

معمولاً روی  برچسب‌های چاپ شده اطلاعاتی چون بارکد، مشخصات و قیمت کالا نمایش داده می‌شود.

در فروشگاه‌هایی که چندین کالای مختلف با قیمت‌ها و دسته‌بندی‌های متفاوت می‌فروشند، صندوقدار این فروشگاه‌ها با استفاده از دستگاه بارکدخوان عملیات ثبت فاکتور و فروش را انجام دهد.

کاربرد پایانه جمع آوری اطلاعات (PDA):

با توجه به تعدد اقلام سوپر مارکت‌ها و سخت بودن کنترل موجودی و انبار گردانی و رفع مغایرت‌های احتمالی در انبار فروشگاه‌ها، به صورت دوره‌ای عملیات انبارگردانی صورت می‌گیرد که برای این منظور می‌توان با دستگاه PDA   به سادگی موجودی قفسه‌ها را شمارش و اطلاعات آن را به نرم‌افزار منتقل نمود و با مقایسه اتوماتیک، مغایرت‌های احتمالی مشخص می‌گردد .

کاربرد پایانه کنترل قیمت (Price Checker) در فروشگاه‌های خرده فروشی:

در برخی مواقع مشتریان در زمان انتخاب کالا نیاز به اطلاعاتی از قبیل قیمت، تخفیف های اعمال شده، مشخصات کالا یا موجودی کالا دارند، برای این منظور می‌توانند با قراردادن بارکد کالا مقابل بارکدخوان پایانه‌های کنترل قیمت، اطلاعات مورد نظر را بر روی نمایشگر پایانه کنترل قیمت که بر روی دیوار فروشگاه نصب شده است مشاهده کنند، این راهکار باعث کاهش مراجعه به  فروشندگان جهت دریافت اطلاعات و همچنین تسریع در انتخاب مشتریان می‌شود.

تجهیزات مورد نیاز برای اجرای این راهکارها:

  1. صندوق مکانیزه فروش:

(برای نصب نرم‌افزار تخصصی مربوط به فروشگاه، بسته به شلوغی فروشگاه به یک یا دو دستگاه صندو فروشگاهی مکانیزه نیاز است.)

 

  1. بارکدخوان:

(در کنار هر صندوق فروشگاهی به یک دستگاه بارکدخوان برای اسکن بارکد روی کالاها نیاز است.)

  1. چاپگر صدور فیش:

(در کنار هر صندوق فروشگاهی مکانیزه به یک چاپگر صدور فیش نیاز است.)

  1. کشوی پول:

(برای نگه‌داری امن و منظم مبالغ نقدی پرداخت شده به کشوی پول در کنار هر یک از صندوق‌های فروشگاه خود نیازمندید.)

  1. نرم‌افزار تخصصی:

(برای انجام تمام عملیات ثبت اطلاعات کالاها، فروش، عملیات مالی و غیره نصب نرم‌افزار تخصصی روی هر یک از صندوق های فروشگاهی مکانیزه واجب است.)

  1. کارت خوان بانکی:

(جهت پرداخت صورت حساب از طریق کارت بانکی در کنار هر صندوق به یک دستگاه کارتخوان نیاز است.)

  1. پایانه کنترل قیمت:

(با توجه به وسعت فروشگاه و تعدد بخش‌ها به یک یا دو دستگاه برای بررسی مشخصات و کنترل قیمت کالا نیازمندید.)

  1. لیبل پرینتر:

(برای چاپ بارکد کالاهای فاقد بارکد به یک یا دو دستگاه بسته به نیاز فروشگاه نیاز دارید.)

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لیبل پرینتر چیست، بهترین لیبل پرینتر، خرید لیبل پرینتر

لیبل پرینتر چیست

لیبل پرینتر چیست تا بحال به برچسب‌های کوچک یا تگ­‌هایی که در برخی از فروشگاه­‌ها روی هر کالا چسبانده شده توجه کرده­‌اید؟ روی هر کدام

راهنمای خرید فیش پرینتر، راهنمای خرید چاپگر صدور فیش

راهنمای خرید فیش پرینتر

راهنمای خرید فیش پرینتر چاپ اطلاعات در کسب­ و­ کارهای مختلف نقش مهمی دارد که توسط چاپگرهای مخصوص مانند فیش پرینتر (چاپ رسید) و لیبل

بارکد اسکنر چیست

بارکدخوان چیست ؟

دستگاه بارکدخوان چیست؟ دستگاه بارکد اسکنر یا بارکدخوان یک ابزار سخت افزاری است که از یک منبع نوری، موتور پردازشگر (ENGINE)، برد واسط که با

حضور بایامکس در نمایشگاه الکامپ

حضور بایامکس در نمایشگاه الکامپ

نمایشگاه بین المللی کامپیوتر و تجارت الکترونیک الکامپ (Electronics, Computer & E-Commerce) بزرگترین رویداد فناوری کشور است. در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای صنعت کامپیوتر و